Av Benjamin Rodling
-
5 november, 2025
Falsterbo ringmärkningskurs 2025
Onsdagen 30 Juli
För mig (Maya) och Ola Svensson började kursen redan runt klockan 15 på onsdagen, då vi anlände till fågelstationen där vi skulle bo under kursen. Här fixade vi iordning lite saker innan deltagarna kom på plats, och klart man var tvungen att tjuvsmaka lite på en äppelkaka som Ola hade gjort till kursen. Allt eftersom anlände deltagarna och gjorde i ordning sina rum innan det var dags för middag. Till middagen serverades pasta, och Markus Qvarfordh kom en stund och gjorde oss sällskap. Samtidigt fick vi besök av en gullig liten bärfisbebis vid matbord. Efter middagen gick några och badade och skådade lite innan det var dags att lägga sig.
Torsdag 31 Juli
Alarmen ringde cirka 05:30 och då var det dags för min grupp att bege sig till fyren och den andra gruppen till Flommen (ett vassområde en bit från fyren). Väl vid fyren var det inte jättemycket fågel, fem fåglar totalt blev det under morgonen men det gjorde det också lättare att kunna lära deltagarna mer. Nere i flommen hade de lite mer fågel med cirka 1-5 fåglar varje runda plus en skogssnäppa i nätet! Men när det inte var så mycket fågel i fyren kunde vi gå upp i fyren och kolla in den fina utsikten. Efter en första bra morgon på kursen cyklade vi hem och några åkte med Ola och handlade till lunchen medan några vilade och hade fri tid på stationen. När de som hade handlat kom hem var det dags för lunch och efter disken var klar och alla hade vilat sig lite, kom det ett larm på mindre gulbena en bit utanför Trelleborg. Alla blev så klart väldigt peppade för att kunna åka och se den men vi hade bara en bil och då skulle inte alla få plats. Som tur var löste en av deltagarnas mamma och morfar skjuts till alla så efter lite fix med det begav vi oss av till platsen där den då höll till. Efter att ha sprungit över en golfbana för att nå havskanten fick vi se den på lagom avstånd! Det blev inga superbilder men ett bra avstånd för att kunna kolla igenom en tubkikare. Något som var lite annorlunda med just denna mindre gulbanan var att den bara hade ett ben så den hoppade runt längs strandkanten med de vanliga vadarna. Efter att alla hade fått kryssa den (till och med Ola!) var det dags att bege sig hem och äta lite middag. Efter middagen badade några, några cyklade ner till Nabben och skådade lite och några var kvar och vilade innan det var dags att lägga sig.
Fredag 1 Augusti
Alarmen ringde återigen vid cirka 05:30. Idag var det dags att byta så att min grupp skulle vara vid Flommen och den andra gruppen i fyren. Vi fick också veta att P4 Malmöhus skulle komma ut en stund för att titta på ringmärkningen och göra ett litet live-reportage från kursen. Under morgonen hade vi bra med fågel, cirka 5-10 per runda, så lagom för att deltagarna skulle kunna lära sig att ringmärka. Här fanns även lite annorlunda arter än vad det är uppe vid fyren; mycket sävsångare, rörsångare och kärrsångare. Mängden fågel var även lagom för att radion kunde göra några reportage samtidigt som vi ringmärkte. Uppe vid fyren hade de ändå lite fågel, cirka 10 ex med grönsångare och allra roligast var en trädgårdssångare! Vi alla fick se trädgårdssångare nere vid flommen där den också släpptes, det var en ungfågel vilket betyder att den var född i år och alltså måste ha kläckts nånstans i närheten! Vid runt 10 tiden var det dags att cykla hem till stationen igen och käka lite lunch. Därefter drog vi till Ljugen för att skåda lite rovfåglar då det såg ut att kunna bli lite bra stäck! Tyvärr drog det in ett regnväder så det var inte mycket fågel, enbart någon tornfalk och några havsörnar. Eftersom det inte var så mycket fågel vid Ljugen drog vi till Maglarp och kollade på biätare och backsvalor. Efter det drog vi hem igen och käkade lite middag och sen hade vi fri tid resten av kvällen, där några drog och skådade och bada och några stannade på stationen.
Lördag 2 Augusti
Alarmen ringde återigen vid runt 05:30 då var dags igen att dra till fyren för min grupp och dom andra till flommen. Vi hade lite mer fågel i fyren än vad vi hade förra gången, runt 10 fågel med några roliga arter som näktergal, hussvala och trädgårdsträdskrypare! Det roligaste var att trädgårdsträdkryparen var samma som vi hade ringmärkt dagen innan. Vi släppte den nere vid flommen och roligt nog hade den hittat upp till fyren igen. Denna gången hade den dock en tvåa i fettskala, dagen innan hade den en nolla, vilket betyder att den hade lyckats äta upp sig väldigt bra på bara en dag! Nere vid flommen hade de återigen runt 5-10 fågel per runda och en liten rolig art var buskskvätta. Efter ringmärkingen var det dags att käka lite lunch innan vi skulle dra och kolla på biätarna igen! När vi kom hem från biätarna hade vi lite fri tid innan Björn Malmhagen och några andra skulle komma och grilla till middag. Efter en väldigt trevlig middag hade vi ett kahoot som jag och Ola hade satt ihop tidigare på dan.
Söndag 3 Augusti
Sista morgonen för kursen var kommen. Det skulle dra in regn runt klockan 9 och det fanns risk för regn under hela morgonen. Ringmärkningen vid flommen blev därför inställd, men vi kunde fortfarande ringmärka en stund vid fyren. Där fick vi cirka 5 fåglar med en rolig art som var gulärla! Några av oss gick ner till Nabben istället för att skåda lite innan regnet skulle komma, det var en del vadare som mest var kärrsnäppor men Liam lyckades också hitta en småsnäppa! Vi hann precis komma tillbaka till fyren innan regnet kom, och vi kunde ta lite skydd medan några gick upp i fyren igen för att kolla in utsikten en sista gång. Innan vi cyklade hem tittade vi också på några grenlocke som satt på ett av husen vid fyren. Sen bar det av hem till stationen för att käka lunch och börja packa ihop och städa. Sen åkte deltagarna hem allt eftersom och jag och Ola lämnade cirka 15 vilket också var slutet för kursen. En väldigt lyckad kurs med härliga deltagare och lagom med fågel men också några roliga arter!
//Maya Eriksson